x
b r a i n

Yazı İçeriği

Azerbaycan’ın resmi dili Azerbaycan Türkçesidir. Azerbaycan Türkiye’nin kardeş ülkesidir ve Türkiye, Azerbaycan’ı iki devlet tek millet olarak nitelendirmektedir. Azerbaycanlılar Türklere son derece misafirperver davranmaktadır. Azerbaycan üniversiteleri Azerbaycan Türkçesi’nin Türkçe’ye oldukça yakın olması, Azerbaycan üniversitelerinin Türk öğrencileri herhangi bir sınav koşulu aramaksızın istedikleri bölüme kabul etmeleri ve yine bu ülkede üniversitelerin yıllık ücretlerinin ve yaşam maliyetlerinin oldukça ekonomik olması Türk öğrencilerin Azerbaycan üniversitelerini tercih etme nedenleridir. Azerbaycan üniversitelerinde harç ücretlerinin düşük olması öğrencilerimizi ekonomik olarak herhangi bir sıkıntıya sokmadan hem üniversitelerin hem de ülkede düzenlenen kültürel aktivitelere katılmalarını hem de eğitim ücretlerinizi rahat bir şekilde ödeyebilmelerini kolaylaştırır. Azerbaycan üniversiteleri verdiği eğitim kalitesi açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındaki yerini almıştır. Türki Cumhuriyetlerden biri olan Azerbaycan’da eğitim son derece kalitelidir ve üniversiteler en yeni teknolojik alt yapılar ile eğitim vermektedir. Azerbaycan üniversitelerinden başarı ile mezun olduktan sonra alacağınız diploma tüm Türki Cumhuriyetlerde geçerlidir.

Azerbaycan Üniversite Eğitim Sistemi

Azerbaycan’da eğitim sistemi ilkokul, lise olarak toplam 11 senedir. 11 seneyi tamamlayan Azerbaycan vatandaşları TQDK sınavlarına girerek puanına uygun olarak Üniversite tercih etmektedirler. Azerbaycan’da Lisans eğitimi tıp ve diş hekimliği hariç tüm bölümler 4 senedir, yüksek lisans örgün olarak 18 ay, uzaktan eğitim olarak ise 24-36 ay arasında değişmektedir. Doktora programları ise 3 senedir.

Azerbaycan’da Eğitim Süresi ve Başlangıç Tarihleri

Azerbaycan’da okul ve üniversite eğitimleri standart olarak her Eylül 15’inde başlar ve lisanslarda Tıp-Diş Hekimliği bölümü hariç tüm bölümler 4 senedir. Türk vatandaşları Azerbaycanca, Rusça veya İngilizce eğitim gördükleri için 4 seneye ekstra olarak 1 sene hazırlık okunuyor

Azerbaycan Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Azerbaycan Tıp Üniversitesi Bakü Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan’ın sağlık birimlerine doktor, eczacı, harp doktoru, fizyoterapist, aile hekimi ve diş hekimiyetiştiren iki devlet üniversitesinden biridir.
Nahçıvan Devlet Üniversitesi Nahçıvan Azerbaycan Tıp Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Eğitim Bakanlığı bağlı yükseköğrenim kurumu.
Gence Devlet Üniversitesi   Gence Gence Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’ın Gence şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir.

Azerbaycan’da Hazırlık Eğitimi

Azerbaycan Üniversitelerinin birçoğunda Yabancı öğrenci statüsünde gelen öğrencilere hazırlık okumalarını şart kılmaktadır. İstisnayi olarak, Gence Devlet Agrar Üniversitesi, Gence Devlet Üniversitesi ve Hazar Üniversitesi öğrencileri 1. Sınıftan almaktadırlar. Türk öğrencileri Azerbaycan Üniversiteleri sınavsız ve puansız, herhangi bir ÖSYM puanı olmadan kabul etmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Baku Devlet Üniversitesi öğrenci alımlarını mülakatla yapmaktadır.

 

Azerbaycan’da Lisans Eğitimi

Azerbaycan Üniversiteleri’nde Tıp eğitimi 6 sene ve Diş Hekimliği 5 sene ve diğer bölümlerin hepsi 4 sene sürmektedir. Türk öğrenciler Hazırlığı bitirdikten sonra Haziran ayında hazırlık bitirme sınavlarını başarıyla geçtikten sonra bölüme yani lisans eğitimine başlamaktadırlar. Türk öğrenciler yabancı statüsünde gittiği için öğrenim ücretlerini Amerikan doları üzerinden yatırmaktadır ve Lisansa başladıkları sene Üniversiteden Üniversiteye farklılık gösteriyor ve 2 taksitle harç ücretlerini yatırabilmektedir.

 

Azerbaycan Üniversiteleri’nde Eğitim dili

Azerbaycan’daki Üniversiteler 4 dilde eğitim vermektedir: Azerbaycanca, Rusça, İngilizce ve Türkçe. Azerbaycan Üniversiteleri içinde Türkçe eğitimi veren Üniversite Azerbaycan İktisad Üniversitesi’dir, yalnız Türkçe programlara öğrenciler sınavsız ve puansız şekilde yerleşememektedir, sadece ÖSYM Puanıyla tercih yaparak yerleşirse Türkçe eğitim görebilmektedir. Aksi takdirde Yurtdışında YÖK tarafından desteklenmeyen herhangi bir Türkçe eğitim ile diplomasını almış öğrencilerin diploma denkliklerine ret verilmektedir.

Azerbaycan’da Konaklama Seçenekleri

Azerbaycan’da bazı Üniversiteler hariç, büyük bölümünün kendi yurtları mevcuttur. Bu Yurtlar aylık 100 manata tekabül etsede, senelik bazında ödenmektedir. PR Yurtdışı Eğitim olarak acentamızın öğrencilerine özel olarak bazı yurtlarla anlaşma sağlamış olup, öğrencilerimizi sorunsuz şekilde yerleştirmekteyiz. Azerbaycan’da tek kişilik Yurt odası bulunmamaktadır ve odalar 2,3,4,5,6 kişilik olarak değişmektedir.