x
b r a i n

İçerik & Detaylar

Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi

Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi (Kazakh), Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan bir üniversitedir. Üniversite KazGU veya KazNU olarak da adlandırılır. Filozof ve alim Farabi’nin adını taşıyan ülkenin en büyük üniversitelerinden biridir.

Kazak Ulusal Üniversitesi (KazNU), Kazak Bölge Komitesi (KRC) ofisi tarafından 13 Kasım 1933 tarihinde kurulmuştur. 1990 yılında Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra üniversitenin adı Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. QS Dünya Üniversite Sıralamasına göre KazNU, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Üniversite 2001 yılında hükûmet tarafından “ulusal” bir üniversite olarak sınıflandırılmıştır. KazNU’da 20.000’den fazla öğrenci, yüksek lisans ve doktora öğrencisi; 400’den fazla doktor, profesör ve 800’den fazla bilim ve doçent adayı olmak üzere 2.500’den fazla öğretim üyesi bulunmaktadır. Sovyet sistemi altında kurulan diğer üniversiteler gibi, oldukça merkezidir.

Yerleşke

Üniversite “Kazgugrad” olarak da bilinen yerleşkeye sahiptir. Yerleşke; Timiryazev Caddesi, Al-Farabi Bulvarı, Yessentai (Vesnovka) nehri ve Botanik Bahçesi arasında yer almaktadır. Ana bina (GUK) 15 katlıdır ve üniversite yönetiminin yanı sıra Tarih, Ekonomi, Hukuk, Filoloji ve Gazetecilik bölümlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi, Almatı’nın en güzel bölgelerinde birinde 100 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş, içerisinde eğitim binaları, laboratuvarlar, yurtlar içeren Kazakistan’ın en büyük üniversite yerleşkesine sahiptir. Ana yerleşkenin yanında şehirde daha küçük ikinci bir yerleşke daha bulunmaktadır.

Al-Farabi Üniversitesi Konaklama

Üniversitelerin kendilerine ait devlet yurtlarında 2,3,4 kişilik odalar mevcuttur. Kazakistan Devleti Yurtdışından gelen öğrencilere önem vermektedir. Bu nedenle yurtlarında öncelik her zaman yabancı öğrenciler olmuştur. Bu yüzden Kazakistan’da Üniversiteye yerleşen Türk öğrenciler yurt sorunu yaşamamaktadır. Yurt ücretleri oda tipine göre aylık 50 ila 100 USD arasında değişmektedir.

GALERİ

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA